A nap mint energiaforrás ingyenes, belátható időn belül kifogyhatatlan. A napenergia-potenciál meghaladja minden más ismert energiaforrásét, így használata kikerülhetetlennek tűnik.
Bevezető
A napenergia hasznosítása az építészetben nem újkeletű. Az 1970-es években, az első olajválság jelenségeinek hatására fogalmazódtak és erősödtek meg azok a gondolatok, melyek alapvetően új szemléletmódot indítottak el az építészetben is. Az első és legfontosabb célkitűzés az energiatakarékosság volt, ami életre hívta az energiatudatos építészetet. A kezdeti cél, hogy az épület hővesztesége minél kevesebb legyen – ezáltal csökkenjen az energiafelhasználás – gyorsan kiegészült a nem fosszilis anyagú, alternatív energiák felhasználásának, illetve a minél nagyobb hőnyereség elérésének igényével. Ezek a gondolatok indították útjára a szolárépítészetet, mely kezdetben minél nagyobb benapozás biztosításával a természetes megvilágítás fontosságára és a passzív hőnyereségre helyezte a hangsúlyt. A technikai háttér fejlődésével az aktív napenergiát hasznosító rendszerek (napelemek, kollektorok) széles körű alkalmazása is teret nyert [5, 6].
Az épületek energiafelhasználásának vizsgálataival közel azonos időben jöttek létre olyan mozgalmak, áramlatok és kutatások, melyek hozzájárultak ahhoz, hogy a tervezés során maga az ember, illetve a természet egyes elemei kerüljenek ismét az előtérbe. Az 1990-es évekre fogalmazódott meg az olyan épület igénye, mely egyszerre felel meg a reálisan alacsony és állandó energetikai teljesítményigénynek, a megfelelő belső téri levegőminőség és a korlátozott környezeti terhelés követelményének az épület teljes élettartama alatt [3].
Ugyanezen időszakban figyeltek fel arra, hogy a megbízható mérések kezdete – vagyis az 1850-es évek – óta erősödik a globális átlaghőmérséklet emelkedésének üteme a Földön. A klímaváltozás folyamatára a nemzetközi kutatások különböző szcenáriókat dolgoztak ki. Kutatások alapján a településeken kialakuló hőszigetek a jelenleg zajló klímaváltozás negatív hatásait (hosszan tartó hőhullámok, szmog, hőségriadó szempontjából kritikus napi középhőmérséklet, stb.) tovább fokozhatják [4, 2]. Ezen káros tendenciák hatását csak tudatos, összehangolt cselekvésekkel lehet szinten tartani vagy csökkenteni [6, 8].
A klímaváltozás negatív hatásainak csökkentése, lassítása érdekében nemzetközi kutatások, szervezetek különböző klímapolitikai stratégiákat fogalmaztak meg, melyek nagy hangsúlyt fektetnek a megújuló energiákra. Ennek keretében született meg 2010-ben „Az épületek energiahatékonyságáról – Energy Performance of Buildings Directive (EPBD)" szóló 2010/31/EU számú irányelv, mellyel az Európai Parlament és Tanács az épületek energiafogyasztásának jelentős csökkentését írta elő. Az ez alapján elkészített hazai rendelet, a 2014 márciusában megjelent „Belügyminiszter 20/2014. (III. 7.) BM rendelete az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet módosításáról" szerint 2018-tól kizárólag közel nulla energiaigényű és CO2-kibocsátású épületek hozhatók létre, mely elvet a jelentős felújítások esetén is be kell tartani. Közel nulla energiaigényű épületek önmagukban az energiaveszteség csökkentésével nem hozhatók létre, hanem alternatív, megújuló energia alkalmazása is szükséges. Alternatív energia nyerhető például biomasszából, geotermikus energiából, víz- és szélenergiából, valamint napenergiából. A nap mint energiaforrás ingyenes, és belátható időn belül kifogyhatatlan. A napenergia-potenciál meghaladja minden más ismert energiaforrásét, így használata kikerülhetetlennek tűnik.
A nap energiájának aktív hasznosítása kétféleképpen lehetséges:
Napelemek
A napelemek elméleti alapjait már az 1860-as években a véletlennek köszönhetően megismerték (Willoughby Smith), azonban a 20. század eleji kutatások után visszaesett az érdeklődés. A kutatások az 1950-es években kaptak új lendületet (Chapin, Fuller, Pearson, Bell). A napelem-használat lakó- és középületek esetén azonban a XX. század végén kezdett nagyobb arányban fejlődni, aminek a hatékonyság és a megtérülés volt elsősorban az oka.
Az utóbbi években a kutatásoknak és fejlesztéseknek köszönhetően jelentős csökkenés figyelhető meg a napelemek áránál, illetve a napelemekkel előállítható energia költségeivel kapcsolatban. Ez nagyobb arányú felhasználást jelenthet még azokban az országokban is, ahol a támogatás hiányzik vagy kisebb mértékű [9, 12].
A napelemek hatékonyságának legnagyobb kihasználásához a közép-európai régióban a 30-40°-os dőlésszög és déli tájolás a legideálisabb. Részben ez az oka, hogy a legtöbb napelemet hazánkban magastető felületen helyezik el, illetve alacsony hajlású vagy lapostetőn, az ideális dőlésszögben és a legkedvezőbb irány felé fordítva.
Ezeknek a megoldásoknak mára jól bevált építési-szerelési technológiája van. Mégis sokak számára formailag kissé nehézkesnek tűnhetnek, vizuálisan, esztétikailag többnyire kilógnak az építészeti harmóniából, idegen elemként hatnak a tetőkről meredező, energiatermelő elemeket tartó segédszerkezetek vagy az összetett tetőidomokon, külső szemlélő számára esetlegesnek tűnő, cikk-cakkos megoldások (1–3. kép). Annak érdekében, hogy az energiatermelő rendszerek új építés, felújítás, valamint korszerűsítés során látvány szempontjából is az épületek teljes értékű részét képezzék, sokkal gondosabb tervezésre lenne szükség. Építészeti szempontból lényegesen kedvezőbb a burkolatként alkalmazott vagy épületszerkezetbe integrált energiatermelő rendszerek képe [7].
A napelemek által megtermelt energia nagyságát nem csak a napelem tájolása határozza meg, hanem a mellett még számos más tényező is [7, 12, 10]:
a) az alkalmazott napelem típusai, mert a különböző típusok különböző hatékonysággal képesek átalakítani a napfényt elektromos árammá:
b) a kialakított napelemes rendszer mérete. Egy családi ház energiaellátásához cca. 20 m2 napelem szükséges délre tájolt 30-40°-os dőlésszögű magastetőn, ugyanazokkal a napelemekkel keletre vagy nyugatra tájolt magastető esetén cca. 24 m2 (15%-os hatékonyságromlással számolva), lapostetőn cca. 23 m2 napelemre lenne szükség (10%-os hatékonyságromlással számolva), homlokzaton cca. 28 m2-re (30%-os hatékonyságromlással számolva);
c) a globális szoláris sugárzás, amely nagyban függ a napszaktól, évszaktól, de akár a légköri viszonyoktól (például páratartalom) is;
d) az, hogy szórt vagy direkt fény éri-e a napelemeket. Egyes napelemtípusok jobban, míg mások kevésbé hatékonyan hasznosítják a szórt fényt (például borús időben);
e) a környezet léghőmérséklete. A napelemek jelentős hőfokfüggőséggel rendelkeznek (például hideg időben erős napsütés mellett több áramot képesek termelni, mint meleg nyári napon);
f) a napelem felületének tisztasága. Minél jobban megül rajtuk a szennyeződés, a por, annál jobban romlik a hatásfok, így rendszeres tisztítás lehet szükséges (9., 14. kép);
g) kiárnyékolás (például fa, villanyoszlop, kémény, kiugró épületelem, másik napelem, stb. árnyéka), mivel 10%-os, részleges árnyékolás a napelemeken akár 30-50%-os teljesítménycsökkenést is okozhat.
Az alkalmazott megoldást minden esetben az elérni kívánt célok, a környezet, az épület és a rendelkezésre álló költségkeret függvényében célszerű kialakítani.
Napelemek elhelyezési lehetőségei
SolarDecathlon versenyek Az Amerikai Egyesült Államok Energetikai Minisztériuma (U.S. Department of Energy) 2002-ben rendezte meg először a „SolarDecathlon" elnevezésű rendezvényt. Az elsődleges cél a napelem előállításával foglalkozó kutatások, fejlesztések ösztönzése. Versenyt írtak ki egyetemi csapatok számára, akiknek piaci szereplőkkel együttműködve, minél több innovatív megoldást alkalmazva egy kizárólag napenergiát hasznosító, energiahatékony, környezettudatos lakóépületet (tulajdonképpen aktívházat) kell tervezniük és felépíteniük. A tervezés és építés során az együttműködő cégeknek lehetőségük nyílik az egyetemek szellemi tőkéjén keresztül kipróbálni és továbbfejleszteni új technológiáikat. Az első verseny sikere után 2005 óta kétévente rendezik meg a SolarDecathlont az Egyesült Államokban, 2010 óta Európában, 2013-tól Kínában, sőt 2018-tól Dubaiban is lesz verseny. Így lényegesen megnőtt a résztvevők köre, mára nemzetközivé, a „Földet átfogóvá" vált a rendezvény [6, 13]. |
Napelemek elhelyezésére ma már sokkal több lehetőség kínálkozik, mint akár két évtizeddel ezelőtt. Az újabb megoldásokat nem csak építészek, kutatók keresik, hanem a népszerűsítést is kihasználva a SolarDecathlon versenyek révén az egyetemista korosztályt is bevonták a minél innovatívabb ötletek létrehozása érdekében.
Az alábbi szerkezetek esetén lehetséges leggyakrabban napelemek alkalmazása oly módon, hogy azok az építészeti koncepció szerves részét képezzék.
Magastetők
- Bár elméletileg lehetséges, és vannak is erre példák, gazdaságtalan kialakítási módjuk miatt mégsem az elemi tetőfedő elemekre felhordott napelemek terjednek, hanem a tetőfedésbe integrálható, annak modulméretével összeegyeztethető nagyobb egységet képező napelemes tetőfedő panelek. Ilyenek léteznek cserép- (például Bramac), fémlemez-(például Rheinzink) vagy akár zsindelyes fedéshez is (5–7. kép).
Fűtetlen terek esetén, egyéb rétegek nélkül maguk a napelemek is képezhetik a tetőfedést és a térelhatárolást egyben (például Toyo Ito: Taiwan-i stadion).
Lapostetők
Korlátok
Az üvegkorlátokhoz hasonlóan napelemes üvegkorlátok készíthetők a kiesésgátlást biztosító szerkezeti elemek kitöltéseként (ez a gyakoribb megoldás), illetve oly módon, hogy maga az elem látja el a korlát szerepét. A napelem megfogása történhet egy-, két-, három-, sőt négyoldali befogással, furatolt és furat nélküli pontmegfogással, megtámasztással.
Árnyékolók
Napelemmodulokkal vagy üveggel kombinált napelemekkel kialakíthatók különböző árnyékoló szerkezetek akár homlokzatokon vagy üvegtetők felett, például: fix lemez vagy tábla (homlokzat síkjára merőleges kialakítástól az azzal párhuzamos kialakításig), fix vagy mozgatható vízszintes vagy függőleges lamellák vagy lamellasorok (11. kép), oldalra vagy függőleges irányban elmozdítható táblák (12. kép) stb.. De árnyékolók nemcsak önmagukban alakíthatók ki napelemekkel, hanem más árnyékolóval kombinálva (például harmonika zsalutáblák kitöltőelemeiként, 13–15. kép) vagy különleges működtetéssel (például: a Nap pályáját követő előtétszerkezet, mely körbefordul az épületen – EWE Aréna, Oldenburg).
Homlokzatburkolat
Az üveg homlokzatburkolatokhoz hasonlóan a napelemek is alkalmazhatók homlokzatburkolatként. Rögzítésük történhet vonal menti megfogással (16. kép), látszó (17. kép) vagy rejtett pontszerű megfogással (8., 18–19. kép).
A nagyobb hatékonyság érdekében célszerű átszellőztetett kéthéjú szerkezetként kialakítani a napelemes burkolatokat. A hatékonyság növelése nemcsak tetőszerkezetek esetén érhető el növényzet alkalmazásával, hanem homlokzati felületek esetén is (19. kép).
Új lehetőséget rejt magában a vékonyrétegű technológia, amellyel színes burkolóelemek is létrehozhatók (11., 17. kép) például úgy, hogy a hordozóüveg hátulról festett [1].
Üvegtetők, üvegfalak, függönyfalak
Felhasznált szakirodalom [1] Becker Gábor: Üveg- és üvegezett szerkezetek fejlesztésének irányai. In I. Épületszerkezeti Konferencia Gábor László professzor születésének 100. évfordulójára. Szerk.: Horváth Sándor – Pataky Rita. Budapest, 2010. (ISBN 978-963-313-017-9) 48–53. [2] Budapest 2030. Hosszú távú városfejlesztési koncepció. 2013. április, BFVT Kft. (ISBN 978-963-12-0965-5 ) [3] Lányi Erzsébet: Környezettudatos épített környezet: a modellváltás elvi és építészeti eszközei. PhD értekezés (kézirat) 2010 internetes megjelenés: https://repozitorium.omikk.bme.hu/handle/10890/1075 [4] Mika János: A globális klímaváltozás és a városi hősziget összefüggései. In Fenntartható fejlődés, Élhető régió, Élhető települési táj. 1. kötet. Szerk.: Kerekes Sándor – Jámbor Imre. Budapesti Corvinus Egyetem, Budapest, 2012. (ISBN 978-963-503-504-5) 139–155. [5] Pataky Rita: Irányzatok különbözősége és azonossága. In III. Épületszerkezeti Konferencia Környezettudatos építés szerkezetei. Szerk.: Horváth Sándor – Pataky Rita. Budapest 2012. (ISBN 978-963-313-067-4)16–18. [6] Pataky Rita: Energiatermelő házak versenye. Magyar Építőipar (ISSN: 0025-0074) 2013: (3) 107–110. [7] Pataky Rita – Tóth Emese: Tetők új feladatokkal. Magyar Építéstechnika (ISSN: 1216-6022) 2016/9. 38–40. [8] Pataky Rita: Kúszónövények az élhetőbb városért. Magyar Építéstechnika (ISSN: 1216-6022) 2016/7-8. 24–28. [9] Perlin, John: From Space to Earth. The Story of Solar Electrocity. (ISBN 978-0937948149) Routledge, London, 1999. [10] Reith András (szerk.): Üveg az építészetben. Terc, Budapest, 2012. (ISBN 978 963 9535 12 1) [11] Vašková, Anna – Korjenic, Azra: Anwendungen von Solarsystemen beim Entwurf der Dachbegrünung in der Slowakei und in Österreich. In Štefan Karabáč (ed.): Zborník z konferencie s medzinárodnou účasťou. Poruchy a obnova obalových konštrukcií budov 07.-09. marec 2012. Podbanské, SLOVAKIA; Technická univerzita v Košiciach – Stavebná fakulta (ISBN 978-80-553-0798-5) 291–299. [12] napelemek.blog.hu [13] http://www.solardecathlon.gov/index.html [14] http://www.a2pbeer.eu/technicalsolution/thermal-network/ |